nekuřátka.cz
Složení cigaretového kouře

Cigareta sama o sobě je téměř neškodná – usušený, předem zkvašený tabák, filtr z vaty, papírek, trocha lepidla a barvy. Kdybychom ji snědla (to nedělej), asi by nám bylo špatně, ale žádnou nemoc bychom nejspíš nedostala. Zato když se cigareta zapálí, to je, jako když se zapne spalovna nebezpečných odpadů! Všechno najednou hoří, vzájemně reaguje a vytváří nebezpečný kouř.
Chceš vědět, co se skrývá v cigaretovém kouři? Vědci v něm objevili více než 100 vysoce nebezpečných látek. Dokonce 60 z nich je tak škodlivých, že u lidí, kteří k tomu mají dědičné předpoklady, může i pár cigaret vyvolat vážná onemocnění.

I z Tebe se na chvíli může stát takový malý vědec nebo vědkyně. Na obrázku uvidíš mnoho látek, které v cigaretovém kouři můžeme nalézt. Po kliknutí na příslušnou látku, se Ti o ní zobrazí vědecká zpráva. Zapamatuj si základní, tučně vyznačené informace alespoň o 3 nejdůležitějších látkách: nikotin, dehet (dehty) a oxid uhelnatý. Tak se pusť do bádání, ať dobře zvládneš odpovědět v našem kvízu. Za všechna „nekuřátka“, Bertík.

Arsen
Amoniak
Oxid uhelnatý
Kyanid
Kadmium
Toluen
Dehet
Nikotin
Polonium
Formaldehyd
O nás • Kontakty • © Česká koalice proti tabáku, z.s. 2014